علت سوت کشیدن لنت ترمز بعد از تعویض چیست ؟

علت سوت کشیدن لنت ترمز بعد از تعویض چیست ؟

  • تاریخ ارسال: 1400/04/07
  • تعداد نمایش: 197
  • گروه:

نحوه کارکرد لنت ترمز چگونه است ؟

توقف خودرو نیازمند اصطکاک است و تولید اصطکاک در سیستم ترمز، برعهده لنت‌هاست. لنت‌ها روی دیسک‌ها فشرده می‌شوند و اصطکاک میان لنت و دیسک، موجب کاهش سرعت خودرو می‌شود. به این فکر کنید که در طول یک روز، یک هفته، یک ماه یا یک سال، چند بار باید لنت‌‌ها روی دیسک‌ها فشرده شوند؟ در نتیجه فرسایش لنت‌ها و نیاز آن‌ها به تعویض مرتب چندان دور از ذهن نیست.

خودرو برای توقف نیاز به اصطکاک دارد  و اینجاد این اصطکاک بر عهده لنت ترمز است. کارکرد آن به این صورت است که با ترمز گرفت در واقع لنت ها بر روی دیسک ها فشرده می شوند و این فرایند باعث کاهش سرعت خودرو می شود. به همین دلیل به مرور زمان لنت ها فرسوده شده و نیاز به تعویض خواهند داشت.

چرا لنت ترمز بعد از تعویض هم سوت میکشد؟


مهمترین فاکتور این است که جنسِ لنت ترمز باید از بهترین و با کیفیت‌ترین نوعِ آن باشد و بجز الیاف استیل و آهن که به لنت استحکام و قدرتِ ترمزگیری می‌دهد ، باید شاملِ رزینِ مخصوص و الیاف مس و برنج هم باشد تا دمای لنت و دیسک ترمز خیلی بالا نرفته و مانع از خوردگی دیسک شود.همچنین بهتر است که لنت دارای خط وسط بوده که در میانه راهِ ترمز گیری ، گرد و غبار لنت را تخلیه کرده تا صدای ترمز کمتر شود.

اما در بسیاری از موارد حتی بعد از تعویض لنت ها باز هم صدای سوت شنیده می شود. در این مورد باید به دیسک شک کرد چراکه وجود خط و خش بر روی دیسک ترمز باعث می شود تا لایه ای از هوا بین لنت و دیسک گیر بیفتد و موجب ایجاد صدا گردد. در اینگونه موارد معمولا با تراش لایه ای نازک از سطح دیسک ترمز این مشکل برطرف می گردد.
 

البته لازم به ذکر است که در بعضی موارد تعمیرکاران پیشنهاد استفاده از کرم های سرامیکی را می دهند تا سطح لنت توسط آنها چرب شود. این کرم ها نیز در بازار یافت می شوند. البته ممکن است تعمیر کار از سمباده نیز استفاده نماید. اما اگر کار به اینجا رسید بهتر است لنت را تعویض نموده و از یک برند معتبر و با کیفیت استفاده نمایید.

 

نظرات

حاصل جمع : Captcha