روش صحیح گرم کردن خودرو

روش صحیح گرم کردن خودرو

  • تاریخ ارسال: 1400/01/15
  • تعداد نمایش: 257
  • گروه:

گرم شدن خودرو یعنی چه ؟

این بحث همیشه بین دارندگان وسیله نقلیه مطرح و مهم بوده است. در واقع و به طور کلی خودرو یک وسیله مکانیکی است و طی یک فرایند منظم و مرتب تمام این قطعات کنار یکدیگر حرکت میکنند تا باعث حرکت خودرو شوند. مهمترین بحث در مورد موتور خودرو می باشد. در موتور خودرو نیز قطعات مختلف با یکدیگر در ارتباط بوده و این ارتباط باعث به وجود آمدن اصتکاک می شود. در اینجا نقش روغن مهم می باشد و باید به کمک این قطعات بیاید و از این اصتکاک جلوگیری نماید.

روغن با توجه به فرمول ساختش در فصل سرد و گرم به وظیفه خود عمل خواهد کرد اما در فصل زمستان که دمای هوا به زیر صفر می رسد، غلضت روغن موتور کمی بیشتر میشود. پس بعد از روشن شدن موتور ابتدا چند دقیقه (یک الی دو دقیقه) زمان لازم است تا دمای موتور به حدی برسد که روغن  بتواند از اصتکاک قطعات خودرو  جلوگیری نماید.

 

اگرچه امروزه خودروهای انژکتوری مدرن با تک استارت روشن می شوند و مثل قبل نیست که مشقت های فراوانی بر سر روشن شدن موتورهای کاربراتی داشته باشیم. اما در موتورهای انژکتوری نیز بعد از روشن شدن موتور هنوز دمای موتور به شرایط ایده آل نرسیده است. در این زمان موتور نباید خاموش گردد و ECU این کار را انجام می دهد. اما چگونه ؟  با بالا بردن سوخت!  همین سوخت زیاد باعث می شود تا روغن از دیواره سیلندرها شسته شود، در نتیجه اصتکاک بین پیستون و دیواره سیلندر افزایش پیدا می کند. این شرایط ادامه پیدا می کند تا دمای موتور به 40 درجه برسد.

این شرایط تا زمانی که دمای موتور تا حدود 40 درجه برسد همچنان ادامه دارد، ولی همانطور که عنوان کردیم روغن موتور در دمای زیر صفر غلظت بیشتری دارد و کمی زمان می‌برد که روانکاری قطعات به درستی و در دمای مناسب انجام گردد.

 

بعد از روشن شدن خودرو یک الی دو دقیقه صبر نمایید تا موتور در حالت درجا کار کند. سپس اقدام به حرکت نمایید و تا زمانی که دمای موتور به عدد استاندارد آن نزدیک نشده است دور موتور را بالا نبرید. در سردترین شرایط دمایی پس از 10 تا 15 دقیقه خودرو به دمای ایده ال می رسد.

 

 

نظرات

حاصل جمع : Captcha