کروز کنترل (Cruise Control) چیست و چگونه کار می کند؟

کروز کنترل (Cruise Control) چیست و چگونه کار می کند؟

  • تاریخ ارسال: 1400/03/04
  • تعداد نمایش: 217
  • گروه:

کروز کنترل چیست و چگونه کار می کند(Cruise Control)؟

یکی از آپشن های پرکاربرد در خودروها امروزی کروز کنترل می باشد که وظیفه ی کنترل گاز خودرو به جای راننده را بر عهده دارد.

از این تکنولوژی اولین بار در خودرو های آمریکایی استفاده شد. از ویژگی های این سیستم این است که در جاده های صاف و طولانی کاربرد دارد چرا که در این جاده ها راننده می تواند به راحتی کروز را فعال کرده و پایش را از روی پدال گاز بردارد. در صورت ترمز کردن و یا فشردن پدال گاز، کروز نیز غیر فعال می شود تا راننده بتواند در شرایط اظطراری خودرو را کنترل کند. در واقع کروز سرعت خودرو را به وسیله سنسور سرعت که بر روی گیربکس نصب شده است، اندازه می گیرد و اختلاف آن را با سرعت درخواستی راننده می سنجد.

                  

چگونه  کنترل  می شود ؟ 

در خودروهایی که دارای آپشن کروز کنترل هستند، اغلب از دکمه های کنترلی بر روی فرمان و یا یک اهرم  در کنار فرمان استفاده می شود.

در خودرو های مختلف حداقل سرعتی در نظر گرفته شده است و تنها با رسیدن به این سرعت امکان فعال شدن کروز وجود دارد. به عنوان مثلا سرعت 40 تا 50 کیلومتر بر ساعت در اکثر خودرو ها وجود دارد.

                                                                       

 

تفاوت کروز کرنترل در گیربکس های دستی و اتوماتیک‌: 

از آنجایی که در خودرو های با گیربکس اتوماتیک، تعویض دنده به صورت اتوماتیک و با کنترل دریچه گاز انجام می شود، اکثرا بر روی این خودرو ها کروز نصب می شود. اما بعضا بر روی گیربکس های دستی نیز مشاهده شده است.  بنابراین کروز با کنترل دریچه گاز، سرعت خودرو را کنترل می کند.

در گیربکس های دستی باید خودرو در سبک ترین دنده قرار داده شده و سپس کروز فعال گردد . البته در این خودرو ها می توان از کلاچ نیز برای غیر فعال کردن کروز استفاده کرد.

در خودروهایی که ارتباط بین پدال گاز و دریچه گاز از طریق سیم برقرار می شود، یک موتور الکتریکی وجود دارد. این موتور الکتریکی پس از فعال شدن کروز کنترل سیم گاز را به میزان لازم می کشد تا دور لازم برای موتور فراهم شود و خودرو به سرعت تعیین شده توسط راننده برسد.

این سیستم در خودروهایی که دارای دریچه گاز برقی هستند، به گونه دیگری عمل می کند. در این خودروها پدال گاز سیگنالی به  ECU  می فرستد و سپس ECU موتور برقی به کاررفته در دریچه گاز را به میزان لازم می چرخاند تا دریچه گاز باز شود و دور موتور افزایش یابد، به عبارتی، کنترل دریچه گاز به صورت الکتریکی انجام می شود.

                                                                                              

نظرات

حاصل جمع : Captcha

توسط : رضا جباری در تاریخ 1400/03/04 11:40:30 PM
خیلی عالی بود. مرسی از سایت خوبتون