روغنهای معمولی، سنتتیک و نیمه‌سنتتیک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

روغنهای معمولی، سنتتیک و نیمه‌سنتتیک چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

  • تاریخ ارسال: 1400/07/15
  • تعداد نمایش: 52
  • گروه:

ممکن است ندانید که همة روغن موتورها مثل هم نیستند. بیایید یادبگیریم که چطور روغن موتورهای سنتتیک را با روغنهای معمولی و ترکیبهای نیمه‌سنتتیک مقایسه کنیم.

مقایسة انواع روغن موتور با یکدیگر

روغن موتور در انواع مختلف معمولی ، تمام‌سنتتیک و نیمه‌سنتتیک ساخته و به بازار عرضه می‌شود. تفاوت روغنهای تمام‌سنتتیک و نیمه‌سنتتیک یا روغنهای نیمه‌سنتتیک و معمولی در چیست؟ تفاوت در روغن پایه‌ایست که برای ساخت روغن موتور از آن استفاده شده و نوع این ماده است که نوع روغن موتور را مشخص می‌کند.

روغن موتور معمولی چیست؟

روغن پایة مورد استفاده در روغنهای معمولی 100% معدنی‌ست و از پالایش نفت خام به دست می‌آید. در این نوع روغن، نفت خام تقطیر و تمیز می‌شود تا یک روغن پایة با کیفیت بالا تولید شود . در این شیوه  در طی فرایند تولید روغن پایه هیچ تغییر مولکولی  قابل‌توجهی در هیدروکربن‌های آن ایجاد نمی‌شود.

چه تفاوتی میان روغنهای سنتتیک و نیمه‌سنتتیک وجود دارد؟

روغن پایة سنتتیک با ساخت اجزای یک روغن پایة جدید ساخته می‌شود تا این مایع پایه قدرت عملکردی بیشتری داشته باشد.

  • روغن پایة مورد استفاده در روغن موتور تمام‌سنتتیک  به صورت 100% از روغنی تشکیل شده که تمام اجزای آن از ترکیب مایعات قوی‌تر ساخته‌شده ( سنتتیک) به دست آمده‌اند.
  • در روغن موتورهای نیمه‌سنتتیک ، روغن پایه ترکیبی از روغنهای پایة سنتتیک و معمولی ( معدنی) است. قانون و تعریف خاصی وجود ندارد که مشخص کند درصد روغنهای پایة سنتتیک و معدنی هر کدام چقدر باید باشد.

استفاده از روغنهای پایة سنتتیک می‌تواند تا حد زیادی سبب بهبود عملکرد روغن موتور شود. روغنهای پایة سنتتیک

  • سبب بهبود عملکرد در دماهای پایین می‌شوند.
  • پایداری دمایی یا مقاومت بیشتری نسبت به گرما ایجاد می‌کنند.
  • عملکرد روغن‌سوزی بهتر و یا قابلیت تبخیر کمتری دارند.
  • می‌توان با آنها روغنهایی با ویسکوزیته( غلظت) کمتری نظیر 0W-20 تولید کرد .
  • می‌توانند به بهبود پایداری برشی روغن موتور یا توانایی مقاومت آن در برابر کاهش ناگهانی ویسکوزیتی کمک کنند.

کدام بهتر است، روغن تمام‌سنتتیک یا روغن نیمه‌سنتتیک؟

به طور کلی ، هر قدر روغن پایة به کاررفته در یک روغن موتور از نوع روغن سنتتیک باشد، آن روغن عملکرد بهتری خواهد داشت. روغنهای تمام‌سنتتیکی هم که دارای مواد افزودنی قدرتمندتری هستند، به نوبة خود همیشه بهتر از روغنهای سنتتیک ترکیبی هستند. با این وجود یک روغن نیمه‌سنتتیک که با فرمولاسیون مناسب تولیدشده هم در مقایسه با یک روغن معمولی می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد.

طول عمر روغنهای نیمه‌سنتتیک چقدر است؟

افزودن روغن پایة سنتتیک به خاطر استفاده از مزایای ترکیبات سنتتیک می‌تواند سبب افزایش قدرت روغن موتور شود. بسته به میزان ترکیبات سنتتیک به کاررفته در ترکیب روغن پایة روغنهای نیمه‌سنتتیک، این روغن می‌تواند مقاومت بیشتری در برابر عواملی که سبب تخریب روغن می‌شوند، از خود نشان دهد. کاسترول از روغنهای نیمه‌سنتتیکی استفاده می‌کند که  نقش موثری در بهبود عملکرد روغن‌سوزی و همچنین جریان روان‌تر روغن در دماهای پایین ایفا می‌کنند. با این حال افزودن یک مادة افزودنی قوی نیز اهمیت زیادی در بهبود عملکرد کلی روغن موتور دارد. بنابراین هنگام قضاوت در مورد عملکرد روغن باید هر دوی این موارد را در نظر گرفت. با اینکه استفاده از ترکیب روغنهای پایة سنتتیک می‌تواند روغن موتور قوی‌تری ایجاد کند، کاسترول همواره توصیه می‌کند که توصیه‌های سازندگان خودرو را در مورد دفعات و فواصل تعویض روغن رعایت کنید

نظرات

حاصل جمع : Captcha